Παρασκευή, 19 ΑπριλίουΚαλώς ήρθατε!!
Shadow

Xωρίς να θέλξει έκανε το 2-1 απέναντι στο Περιστέρι

Παρόλο πως δυσκολεύτηκε αρκετά για ένα ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μαγικό τρίτο δεκάλεπτο (27-10), φτάνοντας στη νίκη με 89-80 κάνοντας το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών κόντρα στο Περιστέρι.

Ο αγώνας

Με καλό ρυθμό ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες με τον Παναθηναϊκό να παίρνει από νωρίς τα ηνία και να προηγείται με 7-3 στο 2′. Με 5 διαδοχικούς πόντους του Φρανσίσκο απάντησε το Περιστέρι το οποίο πέρασε μπροστά για το 8-7. Η ομάδα των δυτικών προαστίων το έβλεπε… βαρέλι από την περίμετρο για το 14-9 στο 4′. Δύο τρίποντα του Γκριγκόνις και ένα καλάθι του Γκουντάιτις διαμόρφωσαν το 17-14. Το σκορ είχε πάει αρκετά ψηλά, γεγονός που συνέφερε περισσότερο το “τριφύλλι”, το οποίο με βολές του Γκριγκόνις έκανε το 25-20 στο 8′. To δεκάλεπτο έκλεισε στο 30-24.

Το Περιστέρι με συνεχόμενα καλάθια του Μωραΐτη και του Φρανσίσκο μείωσε στους 3, 34-31 στο 13′. Ένα κάρφωμα του Παπαγιάννη και ένα τρίποντο του Γκριγκόνις που είχε φτάσει τους 15, έκαναν το 39-33. Ο ρυθμός του αγώνα συνέχισε να είναι υψηλός, με την ομάδα του Σερέλη να διατηρεί τα ηνία, 44-40. Ο Φρανσίσκο (16π) δεν είχε αντίπαλο, με τους “μπλε” να μειώνουν στο καλάθι, 44-42 στο 17′. Ο Γάλλος ήταν ασταμάτητος και το Περιστέρι ισοφάρισε, 44-44. Ο Πονίτκα με 5 προσωπικούς έκανε το 49-46 στο 19′. Στο τελευταίο λεπτό ο Ντένμον απάντησε με ένα 5-0 με το ημίχρονο να κλείνει στο ισόπαλο 49-49.

Ένα καλάθι του Αγραβάνη είχε σημειωθεί στο πρώτο δίλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου, με τον ρυθμό να είναι πιο αργός. Οι γηπεδούχοι είχαν κρατήσει στο μηδέν το Περιστέρι για περισσότερα από 3,30′, σημείωσαν διαδοχικά τρίποντα με Λι και Πονίτκα και πήραν διψήφια διαφορά, 59-49. H ομάδα του Σερέλη ήταν ασταμάτητη και με τρίποντο του Γκριγκόνις το σερί μεγάλωσε στο 17-3 με το σκορ να εκτοξεύεται στο 66-52 στο 25΄. Ο Παναθηναϊκός κυκλοφορούσε τέλεια την μπάλα, είχε εξαιρετικές αποστάσεις και κατάφερε να βάλει βάσεις νίκης με το σκορ στο 71-53. Ένα καλάθι του Γκουντάιτις και μία βολή του Φρανσίσκο διαμόρφωσαν το 76-59 της περιόδου.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν ορεξάτος στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου και με πέντε δικούς του πόντους έστειλε την διαφορά στην μέγιστη τιμή της, 83-62. ΜπίλανΠουλιανίτης και Μωραΐτης σκόραραν για τους “μπλε”, οι οποίοι με ένα επιμέρους 7-0 μείωσαν στους 14, 83-69 στο 35′. Η ομάδα του Σπανούλη με ασφυκτική πίεση και πόντους των Ντένμον και Κασελάκη, διεύρυναν το σερί τους στο 12-0, μειώνοντας 83-74 στο 36′. 1,35′ πριν το τέλος του αγώνα, υπήρξε ένταση ανάμεσα στον Σερέλη και τον Σπανούλη, με τον κόσμο να μπαίνει στην εξίσωση, αποδοκιμάζοντας τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού. Παρά την πίεση του Περιστερίου, ο Παναθηναϊκός διαχειρίστηκε την διαφορά που είχε φτάνοντας στη νίκη με 89-80, κάνοντας το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-24, 49-49, 76-59, 89-80

πηγή: ertsports.gr