Τρίτη, 24 ΜαΐουΚαλώς ήρθατε!!
Shadow

Θέλατε πασίγιο; ΠΑΡΤΕ ΤΟ!

O Παναθηναϊκός πέρασε σαν σίφουνας μέσα από το Καραϊσκάκη κερδίζοντας τον Ολυμπιακό κατακράτος με 0-2 και ουσιαστικά εξασφάλισε την επιστροφή του στην Ευρώπη!

Η νίκη αυτή είναι πολύ γλυκιά γιατί ηττήθηκε κατακράτος ο Ισραηλινός καμικάζι που έστειλε ο Κλάτενμπεργκ στο Φάληρο και ο οποίος έκανε τα πάντα για να κρατήσει τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι και με έντεκα παίκτες. Δυο χαρισμένες αποβολές σε Σωκράτη και Αβραάμ συν ένα σώρο αστεία φάουλ έξω από την περιοχή της ομάδας ήταν ο απολογισμός του “κόρακα”.

Τελικά δεν έφτασε όμως….

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έκανε ένα καταπληκτικό κοουτσάρισμα κατεβάζοντας την ομάδα με 3-4-3 έχοντας δίπλα στους Σένκεφελντ τους Σάρλια και Κουρμπέλη. Οι Κώτσιρας και Σάντσες ήταν στα άκρα με τους Βιγιαφάνες, Αλεξανδρόπουλο στον άξονα. Τριάδα μπροστά ήταν οι Ιωαννίδης, Αϊτόρ, και Παλάσιος.

Ο Σέρβος τεχνικός επέλεξε να δώσει την μπάλα στον Ολυμπιακό και να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις και στους ανοιχτούς χώρους.

Όπερ και εγένετο! Στο δωδέκατο λεπτό ο Παλάσιος έφυγε στον κενό χώρο και έκανε το 0-1 με ένα καταπληκτικό τελείωμα χορεύοντας όποιον έβρισκε μπροστά του.

O Παναθηναϊκός συνέχισε να δίνει την μπάλα στον Ολυμπιακό και να χτυπάει στην κόντρα επίθεση. Σε αυτές τις επιθέσεις οι γηπεδούχοι θα έπρεπε να μείνουν ξεκάθαρα με εννιά παίκτες καθώς οι Σωκράτης και Αβραάμ έπρεπε να αποβληθούν με δυο κίτρινες κάρτες ο καθένας.

Δεν θα πούμε πολλά.

Η σημερινή διαιτησία θύμισε εποχές βγαλμένες από τα σκληρά χρόνια της παράγκας. Μιλάμε για έναν διαιτητή “ΧΑΣΑΠΗ” με όλη την μεταφορική σημασία της λέξης.

Στο ημίχρονο Ιβάν έβγαλε τον Αλεξανδρόπουλο που είχε μπει στο μάτι του διαιτητή “καρμανιόλα” για δεύτερη κίτρινη και πέρασε τον Ρούμπεν Πέρεθ δίπλα στον Βιγιαφάνιες προσφέροντας ηρεμία και σιγουριά στο κέντρο.

Οι πράσινοι πατούσαν ακόμη καλύτερα στο γήπεδο και στο 54ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αϊτόρ, ο Σένκεφελντ νίκησε τον Σωκράτη στον αέρα και με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Βατσλίκ για το 0-2!!!!

Στη συνέχεια ο πύρινος κόσμος έκανε τα γνωστά του ξανά διακόπτοντας το παιχνίδι με τα περιβόητα καπνογόνα…. Τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα δηλαδή….

Οι γηπεδούχοι ωστόσο ήταν αυτοί που εκμεταλλεύθηκαν την διακοπή στο ματς και στο 71′ μείωσαν το σκορ. Μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά, ο Ελ Αραμπί πήρε την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στο Τικίνιο ο οποίος από πολύ κοντά με το στήθος έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπρινιόλι για το 1-2.

Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Παναθηναϊκού κράτησαν την ψυχραιμία τους, γύρισαν την μπάλα και έσβησαν το παιχνίδι χωρίς να απειληθούν.

Ο Παναθηναϊκός σε αυτά τα πλέι οφ νιώθουμε ότι απέκτησε ξανά χαρακτήρα και έμαθε να απαντά στην πρόκληση του ΠΡΕΠΕΙ!!!

Το ΠΡΕΠΕΙ έλεγε ότι θα έπρεπε να επιστρέψουμε στην Ευρώπη μέσα από τα πλέι οφ και το πετύχαμε!

Είναι ένα σημαντικό βήμα προς την επιστροφή σε έναν κανονικό και πραγματικό Παναθηναϊκό!

Χρειάζονται να γίνουν πολλά αλλά ο Ιβάν έχει βάλει την ομάδα στον σωστό δρόμο!

Το Σάββατο σφραγίζουμε την επιστροφή στην Ευρώπη απέναντι στον ΠΑΣ και πάμε με ορμή για τον τελικό του κυπέλλου απέναντι στον ΠΑΟΚ!