Κυριακή, 4 ΔεκεμβρίουΚαλώς ήρθατε!!
Shadow

Αυτός είναι Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ρε διάολε!

Το γυναικείο τμήμα βόλεϊ κέρδισε στο κατάμεστο για ακόμη μια φορά κλειστό του Αγίου Θωμά με 3-1 σετ τον Ολυμπιακό στα πλαίσια του δεύτερου τελικού του πρωταθλήματος και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1.

Τα “φίνα” κορίτσια ήταν εξαιρετικά σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και άφησαν πίσω τους μια και καλή την εμφάνιση-ντροπή του τέταρτου σετ στον πρώτο τελικό του Ρέντη.

Μετά το τέλος του πρώτου τελικού είχαμε γράψει ένα κείμενο που ήταν αρκετά σκληρό αλλά σίγουρα γεμάτο αγάπη για τα κορίτσια και την ομάδα. Δεν θα μας ενοχλούσε μια ήττα με 3-1. Αυτό που μας “χάλασε” ήταν το 25-8 και η παράδοση άνευ όρων. Τέτοιες καταστάσεις αποτελούν “γροθιά στο στομάχι” και δεν τις αντέχουμε γιατί είμαστε ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ και ακόμη και στις ήττες μας ΠΡΕΠΕΙ να πολεμάμε.

Θέλουμε να πιστεύουμε πως ανεξαρτήτως της έκβασης των τελικών δεν θα δούμε ξανά τέτοιες καταστάσεις και τις βάζουμε προφανώς στην άκρη.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με +3 τον αγώνα, όμως οι παίκτριες του Παρίζι έφτασαν στο 11-12. Εκεί, οι «πράσινες» βελτίωσαν πολύ το μπλοκ τους, «έσπασαν» πολλές επιθέσεις του Ολυμπιακού και πήραν πόντους, οπότε βρέθηκαν στο 15-12 και στο 21-17, φτάνοντας στο 1-0.

Στην αρχή του δεύτερου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο 7-8, όμως το επιμέρους σκορ 7-2 του Παναθηναϊκού έφερε το 14-10. Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν 17-16 και το ματς πήγε πόντο- πόντο ως το 22-22, όπου ένας πόντος της Κρος και δυο λάθη από Χίπε και Σάλας έφεραν το 25-22.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε στο τρίτο σετ και προηγήθηκε αρχικά 4-2. Ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις από το μπλοκ και προηγήθηκε 15-14, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ξανά 17-15 και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τελικό 22-25.

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε και έφτασε στο 11-6 και στο 24-16. Ο Ολυμπιακός απάντησε για το 24-21, όμως ο Παναθηναϊκός έφτασε στην τελική επικράτηση.

Τα σετ: 25-17, 25-22, 22-25, 25-21