Τετάρτη, 25 ΜαΐουΚαλώς ήρθατε!!
Shadow

Γουστάρουμε όταν παλεύει και κερδίζει!

Παρά τις πολλές απουσίες ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον Ερυθρό Αστέρα στο ΟΑΚΑ με σκορ 79-73 παίρνοντας μια ακόμη νίκη στην Ευρωλίγκα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Νέντοβιτς με 25 πόντους, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Καββαδάς που πρόσθεσε άλλους 17 (με 6 ριμπάουντ) κάνοντας career high στην Ευρωλίγκα!

Κάλινιτς και Γουάιτ προκάλεσαν μεγάλα προβλήματα, όπως και τα 15 επιθετικά ριμπάουντ του Ερυθρού Αστέρα αλλά μίλησε το πάθος και η θέληση των «πράσινων» για να πάρουν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Στο 7-17 πλέον το ρεκόρ του Παναθηναϊκού, στο 9-15 αυτό του Ερυθρού Αστέρα.

Το ματς

Γουόλτερς και Χόλινς πήραν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα στο ξεκίνημα του αγώνα δίνοντας μια μικρή διαφορά έξι πόντων στον Ερυθρό (2-8), αλλά ο Παναθηναϊκός τη μάζεψε γρήγορα. Ο Νέντοβιτς άρχισε να μπαίνει στην εξίσωση και να βρίσκει ρυθμό, αλλά τα πέντε επιθετικά ριμπάουντ που πήραν στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι και η εξαιρετική τους δημιουργία (7 ασίστ) τους έφερε στο φινάλε της πρώτης περιόδου στο +6 (17-23).

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να «σφίγγει» την άμυνά του και να επιτρέπει στους Σέρβους να πετύχουν μόλις 4 πόντους σε 6:30 λεπτά στη δεύτερη περίοδο. Παράλληλα, ο Καββαδάς άρχισε να κυριαρχεί στα καλάθια, οι Νέντοβιτς, Μέικον να σκοράρουν και τρία λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου οι «πράσινοι» πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (32-30). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ και ο Νέντονιβτς με ένα απίθανο τρίποντο από τα 9 μέτρα έστειλε τους γηπεδούχους με προβάδισμα (42-41) στα αποδυτήρια.

Γουάιτ και Χόλινς το είχαν πάρει… πάνω τους στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ερυθρό να κάνει ένα μικρό σερί και να ξεφεύγει στο σκορ με 57-48, στη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα, αλλά ο Καββαδάς με επτά πόντους και ο Νέντοβιτς με άλλους τρεις έδωσαν ξανά το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (58-57). Ο Μέικον με 1/2 βολές και ο Λάζιτς με 2/2 έγραψαν το 59-59, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες μπήκαν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο.

Χέρι-χέρι και στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός με τον Ερυθρό Αστέρα. Νέντοβιτς, Σαντ Ρος και Καββαδάς ανέλαβαν το σκοράρισμα σε μια… μάχη απέναντι στους Γουόλτερς και Κάλινιτς, με το σκορ να μένει στην ισοπαλία (71-71) μέχρι και 2:24 πριν το τέλος. Κασελάκης και Καββαδάς έστειλαν τον Παναθηναϊκό στο +4 (75-71), ο Κάλινιτς απάντησε και έριξε τη διαφορά ξανά στο καλάθι, αλλά οι «πράσινοι» έσφιξαν ακόμη περισσότερο την άμυνά τους και κράτησαν ως το φινάλε τη νίκη και μάλιστα με διαφορά (79-73).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 7 (2/6 σουτ, 3/4 βολές, 5 ασίστ), Μποχωρίδης 2, Καββαδάς 17 (8/10 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Κασελάκης 5 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νέντοβιτς 25 (4/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ασίστ, 5 λάθη), Χουγκάζ 2 (0/2 σουτ, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Έβανς 8 (9 ριμπάουντ), Μαντζούκας 5 (1), Σαντ Ρος 8 (2).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 10 (1), Νταβιντοβατς 2 (4 ριμπάουντ), Μίτροβιτς 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές), Λάζιτς 2 (0/3 τρίποντα), Κάλινιτς 12 (4/9 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Ντόμπριτς 8 (2), Χόλινς 13 (3/6 τρίποντα), Ιβάνοβιτς 2, Μάρκοβιτς, Γουάιτ 14 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κούζμιτς.