Δευτέρα, 26 ΣεπτεμβρίουΚαλώς ήρθατε!!
Shadow

Όταν αποφάσισε να παίξει, κέρδισε!

Ο Παναθηναϊκός τα χρειάστηκε με τον Προμηθέα στον πρώτο ημιτελικό του final four του κυπέλλου Ελλάδας αλλά τελικά κατάφερε να προκριθεί στον τελικό της διοργάνωσης με σκορ 68-85.

Οι πράσινοι στην πρώτη περίοδο ήταν τρομακτικά κακοί σε άμυνα και επίθεση και βρέθηκαν να χάνουμε με 14 πόντους και σκορ 27-13. Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έσφιξαν την άμυνα τους και με έναν καταπληκτικό Νεμάνια Νέντοβιτς έκαναν ένα επιβλητικό 25-12 και το ημίχρονο βρήκε τον Προμηθέα να προηγείται με μόλις έναν πόντο 39-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι πολύ καλός στην άμυνα του και να κρατά σταθερό ρυθμό στην επίθεση του βάζοντας στην εξίσωση τους Μέικον, Ρος, Παπαγιάννη και Έβανς. Έτσι σιγά σιγά έκτισε μια διαφορά περίπου 10 πόντων και την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης έχοντας τον Παπαγιάννη να οργιάζει κάτω από τη ρακέτα.

Σε κάθε περίπτωση η πρόκριση στον τελικό είναι σημαντική. Με την εικόνα όμως που είχαν τα γκαρντ της ομάδας και ειδικά οι Γιόβιτς, Μποχωρίδης τα πράγματα στον τελικό με τον Ολυμπιακό θα είναι πολύ δύσκολα κατά πάσα πιθανότητα.

Απαιτείται συγκέντρωση και αυτοπεποίθηση.

Υ.γ.: Η τάπα του Μαντζούκα στον Αγραβάνη ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 39-38, 50-58, 68-85.