Τετάρτη, 25 ΜαΐουΚαλώς ήρθατε!!
Shadow

ΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ…

Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται και με τη βούλα πλέον στην προημιτελική φάση του Challenge Cup. Οι πράσινοι του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πήραν τα δυο πολυπόθητα σετ που χρειάζονταν απέναντι στην Χόροντοκ και σφράγισαν την παρουσία τους στην επόμενη φάση του θεσμού.

Στην επόμενη φάση το “τριφύλλι” θα αντιμετωπίσει την ομάδα που θα περάσει από το ζευγάρι της Σπαρτάκ Μιγιάβα με την Τέρουελ. Στο πρώτο ματς οι Σλοβάκοι είχαν νικήσει 3-1 σετ. Το δεύτερο ματς, από το οποίο θα προκύψει και ο αντίπαλος του “τριφυλλιού”, θα γίνει την Τετάρτη 19 Ιανουαρίου.

Στο αγωνιστικό μέρος ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλο του στο πρώτο σετ και πήρε γρήγορα προβάδισμα με 8-4 και 12-7. Οι «πράσινοι» πίεσαν τους Ουκρανούς ανέβασαν γρήγορα στροφές και ανέβασαν τον δείκτη του σκορ γρήγορα σε 19-12. Το «τριφύλλι» δεν υστέρησε σε κανέναν τομέα και πήρε το σετ με χαρακτηριστική άνεση με 25-17 και όλοι οι παίκτες έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης.

Σε ότι αφορά το δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο σκληροτράχηλοι στην αρχή του και ο Παναθηναϊκός παρότι είχε το προβάδισμα δεν μπορούσε να πάρει διαφορά και ήταν μπροστά λίγο πριν τα μισά του σετ με 12-10. Ωστόσο η Χόροντοκ έβγαλε αντίδραση και πήρε προβάδισμα με 15-17 εκματαλλευόμενη κάποια λάθη των «πράσινων».

Παρόλα αυτά ο ΠΑΟ με τον Πρωτοψάλτη στο σερβίς έφερε το ματς στα ίσα με 19-19 και στην συνέχεια με 21-21 ενώ πήρε και προβάδισμα με 22-21 με τον Ράπτη στο σεβίς. Ο ΠΑΟ είχε την ψυχή και τη δύναμη στους τελευταίους πόντους και κατέκτησε τελικά το σετ με 25-22.

Στο τρίτο σετ  και ενώ η πρόκριηση είχε κριθεί ο ΠΑΟ έμεινε πίσω στην αρχή του με 6-8 και 8-9 ενώ και περίπου λίγο μετά τα μισά του σετ η Χόροντοκ διατηρούσε το προβάδισμα με 13-14 και 14-19. Στο 16-23 οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι αγκαλιάζουν το σετ ωστόσο το «τριφύλλι» το πάλεψε και με τον Γιάκομπσεν για έξι πόντους στο σερβις το έχασε τελικά στις λεπτομέρειες με 23-25.

Ο τεχνικός του «τριφυλλιού» είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής στο τέταρτο σετ  και σε άλλους παίκτες όπως ο Ρουσόπουλος ενώ από τα τέλη του προηγούμενου σετ είχε μπει και ο Μάρκου.Αναφορικά με αγωνιστικό μέρος ο Παναθηναϊκός βρέθηκε και πάλι πίσω στο σκορ στην αρχή του με 6-8 και λίγο μετά τα μισά του σετ έχανε με 11-15 και τελικά έχασε το σετ με 19-25.

Στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός κατάφερε και πήρε προβάδισμα περίπου στα μισά του με 8-7 και τελικά το κατέκτησε με 17-15.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-12, 25-17

2ο σετ: 8-6, 15-16, 19-21, 25-22

3ο σετ: 5-8, 14-16, 15-21, 23-25

4ο σετ: 6-8, 11-16, 16-21, 19-25

5ο σετ: 4-5, 10-9, 12-9, 17-15

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 60 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και της Χόροντοκ προήλθαν από 3 άσσους, 55 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-17, 25-22, 23-25, 19-25, 17-15) σε 125′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 12 (6/11 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 86% υπ. – 14% άριστες), Γιάκομπσεν 4 (1/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 8 (8/14 επ.), Ανδρεόπουλος 15 (13/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 29% άριστες), Βαν Ντε Ντις 8 (7/17 επ., 1 άσσος), Στάλεκαρ 10 (8/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 48% υπ. – 22% άριστες), Ρουσόπουλος, Μάρκου 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 13 (11/28 επ., 2 μπλοκ, 44% υπ. – 22% άριστες).

ΧΟΡΟΝΤΟΚ (Μάριους Σορντίλ): Ντροζντ 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κίσιλιουκ 12 (9/17 επ., 3 μπλοκ, 50% υπ. – 21% άριστες), Σέμενιουκ 14 (10/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντιντένκο 5 (2/3 επ., 3 μπλοκ), Βιέτσκι 1 (1/3 επ.), Σζαλπούκ 16 (16/26 επ., 58% υπ. – 29% άριστες) / Φομίν (λ, 38% υπ. – 25% άριστες), Ντίντοβιτς 2 (2/10 επ., 38% υπ. – 13% άριστες), Γεβστράτοφ, Τόμιν 11 (10/27 επ., 1 άσσος), Ροχοζίν 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ).

Σε δήλωση του ο τεχνικός του ΠΑΟ Δημήτρης Ανδρεόπουλος επισήμανε «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς και πήραμε την πρόκριση. Στο πρώτο σετ ήταν τέτοια η ενέργεια που μπήκαμε στο παιχνίδι που ξέραμε ότι δεν μπορούσε να μας στα ματήσει κανείς. Ήταν ένα πολύ καλό σετ από όλους τους παίκτες με σπουδαία σερβίς.

Αυτή η ενέργεια συνεχίστηκες και στο δεύτερο σετ και καταφέραμε και το πήραμε μαζί με την πρόκρριση. Στη συνέχεια έγινε κόντρα για τη νίκη μέχρι το τέλος με ανατροπές και καταφέραμε και την πήραμε. Είναι σπουδαίο αυτό που πετύχαμε και το είχαμε ονειρευτεί όλα τα προηγούμενα χρόνια και να που το ζούμε».