Τετάρτη, 25 ΜαΐουΚαλώς ήρθατε!!
Shadow

Kέρδισε αλλά άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς για την ρεβάνς…

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Βόλο με σκορ 2-1 στα πλαίσια της φάσης των 16 του Κυπέλλου Ελλάδος και ουσιαστικά δεν καθάρισε από απόψε την υπόθεση πρόκριση ενώ θα μπορούσε. Οι πράσινοι δεν έκαναν πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς να δείχνει ότι υπολογίζει πολύ τον θεσμό του Κυπέλλου και τη διεκδίκηση του.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν εμφανώς ανώτερος της ομάδας από την Μαγνησία και προηγήθηκε στο σκορ με ένα πολύ ωραίο γκολ του Κίκο Μακέντα. Στα πρώτα 45 λεπτά κρατάμε την καλή παρουσία για ένα ακόμη παιχνίδι των Βιγιαφάνιες και Αϊτόρ που βοήθησαν πολύ στην ανάπτυξη της ομάδας. Επίσης καλός ήταν και ο Παλάσιος που έδωσε την ασίστ στο πρώτο γκολ της ομάδας.

Στην επανάληψη οι πράσινοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους με τον Αλεξανδρόπουλο ο οποίος έκλεψε την μπάλα, βγήκε τετ α τετ και έκανε το 2-0 με ένα πολύ ωραίο τελείωμα. Ο μικρός παίζοντας ως εξάρι έκανε τέσσερις φορές κάθετες επελάσεις χάνοντας την μπάλα και δίνοντας την ευκαιρία στον αντίπαλο να βγει στην κόντρα. Αυτά πρέπει να κοπούν ΜΑΧΑΙΡΙ. Τέτοια πουλήματα της μπάλας στο σύγχρονο ποδόσφαιρο ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ. Σε κάθε περίπτωση όμως πιστώνεται το γκολ και το προβάδισμα πρόκρισης.

Μετά το 2-0 τα χαφ του Παναθηναϊκού έπεσαν “βιολογικά” με τον Βόλο να παίρνει την κατοχή και να μειώνει σε 2-1 με όμορφο πλασέ του Φερνάντεζ έπειτα από τακουνάκι του Φαν Φερτ. Σε αυτή τη φάση ο Σάρλια έδειξε ότι είναι λίγος για να αγωνίζεται βασικός σε κανονικό Παναθηναϊκό. Αντί να προσπαθήσει να κλείσει το οπτικό πεδίο στον αντίπαλο, έμεινε ακίνητος. Δεν έχει την απόλυτη ευθύνη στη φάση αλλά η αντίδραση του είναι ελαφρώς “παιδική”. Ο συγκεκριμένος παίκτης φωνάζει πως η ομάδα χρειάζεται πίσω ταχύτατα τον Σένκεφελντ και όπως έχουμε γράψει αρκετές φορές στόπερ τον Γενάρη από το πάνω ράφι.

Από εκεί και έπειτα οι πράσινοι απείλησαν μόνο με ένα πολύ καλό χτύπημα φάουλ του Βιτάλ που έβγαλε σε κόρνερ ο Κόντικ και ουσιαστικά το ματς πήγε σβηστό μέχρι το τέλος.

Στα θετικά καταγράφεται φυσικά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του και πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στους 8 του κυπέλλου. Από την άλλη αυτό το γκολ του Φερνάντζε κάνει δύσκολη την αποστολή της ομάδας στο Βόλο καθώς οι παίκτες του Αμπασκάλ είναι ένα σύνολο που δεν συγχωρεί τα λάθη.

Επόμενο παιχνίδι αυτό με την ΑΕΚ την Κυριακή με τους πράσινους να επιστρέφουν πλέον σε ρυθμούς πρωταθλήματος.

Υ.γ.: Ο Βόλος έχει μια πραγματικά καλή ομάδα αλλά από πλευράς νοοτροπίας είναι κατ’ εικόνα και καθ’ ομοίωση του πρόεδρου της. Δηλαδή τέταρτο υπόγειο…

Όλο φωνή και κακό προς τον διαιτητή με σκοπό την επιρροή του… Νοοτροπία άρρωστη και βγαλμένη από την καλτίλα της δεκαετίας του 90′.

Υ.γ. 2: Η διαιτησία ήταν απαράδεκτη αφήνοντας τους φιλοξενούμενους να μοιράζουν ξύλο. Μια χαρά σε πήγε ο ρέφερι κύριε Αχιλλέα…