Τετάρτη, 7 ΔεκεμβρίουΚαλώς ήρθατε!!
Shadow

Kέρδισε τον Αβδάλα!

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου στο ΟΑΚΑ με 77-54 για την 5η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ο Λευτέρης Μποχωρίδης και ο Χάουαρντ Σαντ Ρος με 13 πόντους ο καθένας. Επίσης πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Νεοκλής Αβδάλας. Ο 15χρονος γκαρντ πέτυχε 5 πόντους με 1/2 δίποντα και 1/2 τρίποντα σε 12:25 λεπτά συμμετοχής. Από τη μεριά της ομάδας της Ρόδου πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Ουίλιαμς με 13 πόντους ενώ μεστή εμφάνιση έκανε και ο Χατζηδάκης με 9 πόντους.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες. Μάλιστα αρκετές φορές οι επιλογές τους στην επίθεση ήταν «τραβηγμένες» και εξεζητημένες. Ενδεικτικό είναι ότι τα ποσοστά τους έξω από την γραμμή των 6,75 ήταν ιδιαίτερα χαμηλά με το «τριφύλλι» να σουτάρει 1/7 και τους «θαλασσί» 1/6. Η περίοδος βρήκε τον Κολοσσό Ρόδου στο +3 (13-16) με μπροστάρη τον Γουίλιαμς (5 πόντοι). Η ομάδα του Πρίφτη δεν είχε καθόλου ενέργεια μέσα στο παρκέ και στην επίθεση ήταν αρκετά επιπόλαιη.

Στη δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» έβαλαν τη μπάλα στη ρακέτα, «τάισαν» τον Βασίλη Καββαδά και αυτό έφερε αποτέλεσμα. Με 7/17 δίποντα πήραν προβάδισμα στο σκορ παίρνοντας, μάλιστα, και διαφορά της τάξης των 7 πόντων (28-21). Η ομάδα του Καντζούρη αντέδρασε και με δύο σερί τρίποντα έφερε το παιχνίδι στους δύο πόντους (29-27) περίπου 2′ πριν από το ημίχρονο. Ένα μικρό σερί 5-0 έδωσε «ανάσα» στην ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη και έτσι ολοκληρώθηκε το ημίχρονο με διαφορά 7 πόντων (34-27). Σε αυτό το χρονικό διάστημα οι νταμπλούχοι αξιοποίησαν στο έπακρο την ενέργεια τους στην άμυνα και τις μεστές επιλογές επιθετικά.

Στη τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές στο παιχνίδι του, πίεσε πολύ περισσότερο στην άμυνα του και άλλαξε τον ρυθμό του στην επίθεση. Αυτό, αφενός ανάγκασε τους Ροδίτες να υποπέσουν στα διπλάσια λάθη από τους «πράσινους» (13 έναντι 6) και αφετέρου έδωσε στο «τριφύλλι» διαφορά της τάξης των 20 πόντων. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» στο +22, ενώ το επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν 26-11.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική. Το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί και ο Δημήτρης Πρίφτης παρέταξε νεανική ελληνική πεντάδα στο παρκέ η οποία αποτελούταν από τους Μποχωρίδη, Αβδάλα, Κασελάκη, Μαντζούκα και Καββαδά. Μάλιστα ο 15χρονος γκαρντ πέτυχε και τα πρώτα του καλάθια με τη φανέλα της πρώτης ομάδας του Παναθηναϊκού (ένα δίποντο και ένα τρίποντο). Η κόρνα της λήξης βρήκε τους «πράσινους» νικητές με το επιβλητικό 77-54.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 34-27, 60-38, 77-54

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 3 (1/5 σουτ, 2 ασίστ), Παπαγιάννης 4 (7 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 13 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Κασελάκης 9 (0/3 τρίποντα), Νέντοβιτς 10 (2/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Μέικον 6 (0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Καββαδάς 7, Φλόιντ 4, Αβδάλας 5 (1), Μαντζούκας 3 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 13 (4/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 8 ριμπάουντ).

Κολοσσός Ρόδου (Καντζούρης): Μομίροφ 7 (1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 13 (4/14 σουτ), Τιλί 5 (1/4 τρίποντ, 7 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης 2, Ποτ 7 (2/10 σουτ, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Ξανθόπουλος, Πράπας 2, Καμπούρης, Μαργαρίτης 1, Μπιλλής, Φλόιντ 8 (2/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή), Χατζηδάκης 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές).

πηγή: totalbasket.gr