Τρίτη, 18 ΙανουαρίουΚαλώς ήρθατε!!
Shadow

Επιστροφή στην κανονικότητα!

Ο Τι Τζέι Μπρέι (7/9 3π.) και ο Μπεν Μπέντιλ (28π., ρεκόρ καριέρας) ήταν στη… ζώνη του λυκόφωτος και ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε εύκολα του Λαυρίου (103-74), έκανε το 2-1 στους τελικούς και απέχει μια νίκη από ένα ακόμα νταμπλ.

Ιστορικό χαρακτήρα έδωσαν στο Game 3 των ελληνικών τελικών ο Τι Τζέι Μπρέι και ο Μπεν Μπέντιλ. Ο 29χρονος πόιντ γκαρντ ήταν… on fire και «εκτέλεσε» το αξιόμαχο Λαύριο με επτά «βόμβες», για να δώσει το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό και να τον στείλει μια νίκη μακριά από ένα ακόμα νταμπλ. Από κόντα, βέβαια, ήταν και ο… recordman Μπεν Μπέντιλ. Οι «πράσινοι» είχαν από νωρίς τον έλεγχο (+14 στο ημίχρονο), άφησαν πίσω τους την κακή εμφάνιση του δεύτερου αγώνα της σειράς και έκαναν… κουμάντο, ξεπερνώντας ένα κενό διάστημα που είχαν στην 3η περίοδο (11-0 σερί του Λαυρίου). Μάλιστα, στην τελική ευθεία έδωσαν και διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή τους, έπειτα από ένα «ξέσπασμα» στο τελευταίο δεκάλεπτο.

O Μπρέι σημείωσε 21 πόντους με 7/9 τρίποντα, αλλά δεν ήταν ο μόνος που ξεχώρισε, καθώς και ο Μπέντιλ ήταν σε τρομερή κατάσταση. Ο Γκανέζος ψηλός έκανε ρεκόρ καριέρας με 28 πόντους και έμοιαζε να μην έχει αντίπαλο μέσα στη ρακέτα (10/12 δίποντα, 8/8 βολές). Διψήφιος ήταν και ο Ιωάννης Παπαπέτρου (16π., 5ασ.). Για το Λαύριο ξεχώρισαν οι Τάισον Κάρτερ (14π., 4ασ.), Βασίλης Μουράτος (12π., 5ασ.) και Αλφά Ντιαλό (11π.). Ο τέταρτος τελικός θα διεξαχθεί στην έδρα της ομάδας του Χρήστου Σερέλη την Πέμπτη (10/6).

πηγή: sdna.gr