Δευτέρα, 30 ΙανουαρίουΚαλώς ήρθατε!!
Shadow

ΑΛΩΣΕ ΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙ ΤΕΤΡΑΔΑ!!!

Οι “πράσινοι” μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά έβγαλαν αντίδραση και πραγματοποίησαν ολική επαναφορά για να πάρουν τεράστια νίκη μέσα στην Ολλανδία με 3-1 σετ επί της Οριόν και ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στο κλειστό του “Άγιου Θωμά”

Έτσι οι πρωταθλητές Ελλάδος απέχουν δυο σετ από την πρόκριση στους 4 της Ευρώπης, εκεί όπου πιθανότατα θα βρουν απέναντι τους τον Ολυμπιακό για μια θέση στον τελικό.

Ο αγώνας:

Τρομερό σε εξέλιξη το πρώτο σετ, με τις δύο ομάδες να παγαίνουν πόντο πόντο μέχρι και το 11-11. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει μια.. ανάσα προηγούμενος με 15-13, οι Ολλανδοί όμως βρήκαν λύσεις ισοφάρισαν εκ νέου σε 15-15. Οι “πράσινοι” διατηρήθηκαν στο +2, 19-17 αλλά η Οριόν, ανέτρεψε την κατάσταση και βρέθηκε μπροστά με 22-21 και πήρε το πρώτο set ball με 24-23, το οποίοι οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρέοπουλου “έσβησαν” για το 24-24, αλλά… λύγισαν στο τέλος και οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0, με 27-25.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 2-0 και στην συνέχεια 8-6, ενώ για πρώτη φορά πήρε… αέρα τριών πόντων με 10-7, και έλεγχε την κατάσταση, βρέθηκε ξανά μπροστά με 15-12 και στην συνέχεια 17-12. Η Ορτίν μείωσε σε 18-16. Το σύνολο του Ανδρεόπουλου δεν έχασε την ψυχραιμία του και έφτασε σε set ball με 24-21, οι Ολλανδοί ναι μεν βρήκαν δύο απαντήσεις αλλά η τρίτη ήταν και φαρμακερή και ο Παναθηναικός ισοφάρισε σε 1-1, παίρνοντας τελικά το σετ με 25-23.

Φοβεροί στο τρίτο σετ οι “πράσινοι” μπήκαν πολύ δυναμικά και προηγήθηκαν με 9-3. Στη συνέχεια το “τριφύλλι” πήρε και double score, όταν βρέθηκε μπροστά με 16-8. Η Οριόν βρήκε κάποιες λύσεις και μάζεψε την διαφορά στους πέντε 22-17. Ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο set ball όντας μπροστά με 24-19 και πήρε τελικά και το σετ, πάλι με την… τρίτη προσπάθεια (25-21) και απέκτησε προβάδισμα στον αγώνα με 2-1.

Στο τέταρτο σετ το “τριφύλλι” πήρε ένα μικρό προβάδισμα με 4-2, γρήγορα όμως η Οριόν ισοφάρισε σε 6-6 και με ένα μικρό σερί βρέθηκε μπροστά με 9-6. Ο Παναθηναϊκός βρήκε πόντους και μείωσε σε 11-10. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι, το “τριφύλλι” προηγήθηκε, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και επανάκτησαν το προβάδισμα με 20-19, αλλά ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι την κατάσταση στα χέρια του και βρέθηκε μπροστά με 21-20. Φοβερό ντέρμπι στους τελευταίους πόντους το παιχνίδι. Οι “πράσινοι” πήραν μαζεμένους πόντους και πήραν τελικά το σετ με 25-22 και μαζί το ματς.

Τα σετ: 27-25, 23-25, 21-25, 22-25.

πηγή: ertsports.gr