Τετάρτη, 30 ΝοεμβρίουΚαλώς ήρθατε!!
Shadow

Πολλοί απόψε είδαν αστεράκια…

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε και τον Αστέρα Τρίπολης με σκορ 1-0 και έκανε το 7Χ7 στο φετινό πρωτάθλημα!

Το ματς δεν χρήζει ιδιαίτερης ανάλυσης σε σχέση με άλλα παιχνίδια παρόλο που ήταν ξεκάθαρα το δυσκολότερο μέχρι ώρας.

Οι Αρκάδες ήρθαν στην Αθήνα με σκοπό να μην παίξουν ποδόσφαιρο τερματίζοντας την έννοια “ταμπούρι“.

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Μεταξά είχαν το μυαλό τους μόνο στο πως θα ρίξουν ξύλο, θα πέσουν κάτω, θα κάνουν καθυστερήσεις, θα διαμαρτυρηθούν και γενικότερα θα κόψουν τον ρυθμό του αγώνα. Είναι ζήτημα αν ο καθαρός αγωνιστικός χρόνος άγγιξε τα 15 λεπτά μέχρι την ανάπαυλα.

Η Τρίπολη είναι μια ομάδα ποτισμένη στο αντιποδόσφαιρο και με τρομακτικά σάπια νοοτροπία. Κι άλλες ομάδες έρχονται και κλείνονται στην Λεωφόρο αλλά εδώ μιλάμε για πανεπιστήμονες στην καθυστέρηση, στο “πέστε κάτω” και στην διαμαρτυρία μόνο και μόνο για να σταματάει η μπάλα…

Όλη αυτή η “αρρωστημένη κατάσταση” δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να κυκλοφορήσει την μπάλα και να βρει ρυθμό στα πρώτα 45 λεπτά.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι πράσινοι ανέβασαν τον ρυθμό και την πίεση τους αλλά δεν μπορούσαν να βγάλουν ικανοποιητικές φάσεις μπροστά από την εστία του Παπαδόπουλου.

Μέχρι που στο 75′ ο Άλβαρεζ πήγε να κόψει το πόδι του Αϊτόρ και ευτυχώς δεν το βρήκε γεμάτο. Βέβαια για να καταλογιστεί το πέναλτι έπρεπε να επέμβει ο…. Σιδηρόπουλος (!) μέσω του VAR, την ώρα που ο ανεκδιήγητος Παπαδόπουλος είδε επιθετικό φαουλ (!)

Ο Ισπανός για ακόμη μια φορά ήταν εύστοχος από τη βούλα του πέναλτι και έλυσε τον “γόρδιο δεσμό”.

Μάλιστα, ο Αστέρας στη συνέχεια ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, ο Αϊτόρ κέρδισε και την αποβολή του Τζουκάνοβιτς, στο 84’, όταν έφευγε στην αντεπίθεση, με τον δεύτερο να βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στις καθυστερήσεις, ο Παναθηναϊκός έχασε όχι μία αλλά τρεις ευκαιρίες για το 2-0, με τον Βέρμπιτς εις διπλούν και τον Μπερνάρ, ενώ η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά μπορούσε να «παγώσει» την Λεωφόρο, με το σουτ του Σίτο στο… 97’ να αποκρούεται από τον Μπρινιόλι!

Κάποτε τέτοια ματς θα τελείωσαν είτε στο 0-0 είτε θα πήγαιναν στο 0-1 με κάποιον απίθανό τρόπο.

Είναι τεράστια υπόθεση να παίρνει ο Παναθηναϊκός τέτοια παιχνίδια στην κακή του μέρα. Απόψε οι πράσινοι κεφαλαιοποίησαν το διπλό στην Τούμπα! Αυτά τα ματς δίνουν πρωταθλήματα και όχι τα ντέρμπι, όπου πάντα όλα είναι ανοιχτά.

Επόμενος σταθμός για την ομάδα του Γιοβάνοβιτς η Λαμία με στόχο το 8Χ8!