Τετάρτη, 28 ΣεπτεμβρίουΚαλώς ήρθατε!!
Shadow

Έκανε το 3Χ3 και πάει με φόρα στο ντέρμπι με την ΑΕΚ!

O Παναθηναϊκός έκανε το 3 στα 3 στην Σούπερ Λιγκ κερδίζοντας αυτή τη φορά τον Λεβαδειακό στην Λεωφόρο με σκορ 1-0.

Πριν καν ξεκινήσει το παιχνίδι φάνηκε πως θα έχει ενδιαφέρον καθώς οι πράσινοι παρατάχτηκαν χωρίς τον Ρούμπεν στη θέση 6 και τον Βέρμπιτς να παίρνει θέση στην εντεκάδα στην αριστερή πτέρυγα της ομάδας. Έτσι στο κέντρο της ομάδας βρέθηκε ο Τσέριν στη θέση 6, ο Κουρμπέλης ήταν αριστερός εσωτερικός μέσο και ο Αϊτόρ ως δεξιός εσωτερικός μέσος ελαφρώς πιο προωθημένος σε αυτό το τρίγωνο.

Ένα πρώτο συμπεράσμα που μπορεί να βγει είναι πως ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς θέλει στη θέση 6 παίκτη που να είναι μπαλαδόρος και να βλέπει γήπεδο. Γι’ αυτό και ο Τσέριν προτιμήθηκε σε αυτή τη θέση έναντι του Κούρμπε. Ο κοουτς δίνει πολύ μεγάλη σημασία στον παίκτη που θα πάρει την πρώτη πάσα από τα στόπερ και σήμερα φάνηκε πολύ καθαρά αυτό.

Οι πράσινοι με την έναρξη του παιχνιδιού κατάφεραν να μπουν μπροστά στο σκορ μόλις στο τέταρτο λεπτό. Μετά από ένα καλοχτυπημένο φάουλ του Αϊτόρ, ο Βέρμπιτς πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και με ωραία κεφαλιά πέτυχε το πρώτο του γκολ με την πράσινη φανέλα!

Στη συνέχεια οι πράσινοι ήταν υποτονικοί και κινδύνεψαν με ισοφάριση αλλά ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι ήταν εκεί που έπρεπε. Πιο συγκεκριμένα ο Βινίσιους πήρε την κεφαλιά, με τον Ιταλό να διώχνει σε κόρνερ δείχνοντας για ακόμη μια φορά τα καταπληκτικά reflex του.

Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός ανέβασε ξανά την απόδοση του και έχασε με τους Αϊτόρ και Σποράρ δυο καλές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα του. Εδώ πρέπει να σημειωθεί πως όσες φορές ο Λεβαδειακός δοκίμασε να κάνει παιχνίδι από πίσω οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έκλεβαν πάρα πολύ εύκολα την μπάλα μπροστά από την περιοχή του Μάρκοβιτς. Το συγκεκριμένο γεγονός αποτελεί δείγμα πως η ομάδα στο κομμάτι της πίεσης στον αντίπαλο είναι πολύ καλά δουλεμένη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι κυπελλούχοι Ελλάδος δεν μπήκαν καλά καθώς η πίεση δεν ήταν η ίδια με αυτή του πρώτου ημιχρόνου και έτσι ο Λεβαδειακός πήρε την μπάλα στα πόδια του και έχασε δυο ευκαιρίες, οι οποίες δεν ήταν το κάτι το τρομερό αλλά σίγουρα ανησύχησαν την Λεωφόρο ως προς την εικόνα της ομάδας.

Έτσι ο Γιοβάνοβιτς έβαλε τον Ρούμπεν στο παιχνίδι βγάζοντας τον Βέρμπιτς και φέρνοντας τον Αϊτόρ στα αριστερά. Με αυτόν τον τρόπο οι πράσινοι πήραν ξανά την μπάλα στα πόδια τους και ισορρόπησαν κάπως τα πράγματα. Μάλιστα στο 71′ έφτασαν κοντά στο 2-0 με τον Σάρλια να αστοχεί με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Τσέριν, ενώ μετά από μερικά λεπτά και πιο συγκεκριμένα στο 78′ ο Παλάσιος βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή από τα δεξιά αλλά τα σουτ του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Το ίδιο ακριβώς συνέβη και στο 89′ με τον Μάρκοβιτς να λέει όχι σε σουτ του Σποράρ μέσα από την περιοχή ύστερα από εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Τσέριν.

Γενικότερα μπορούμε να πούμε ότι από τη στιγμή που μπήκε στο παιχνίδι ο Ρούμπεν, ο Παναθηναϊκός κλείδωσε το ματς και δεν κινδύνευσε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

Με τον τρόπο αυτό οι πράσινοι έκαναν το 3Χ3, έφτασαν στους 9 βαθμούς και πηγαίνουν με φορά στο ντέρμπι της ερχόμενης εβδομάδας με την ΑΕΚ στην Λεωφόρο!

Υ.γ.: Ο Λεβαδειακός είναι μια εξαιρετική για τα δεδομένα της ομάδα. Ήρθε στην Αθήνα και έπαιξε ανοιχτά και ακομπλεξάριστα. Θα μείνει εύκολα στην κατηγορία γιατί προσπαθεί να παίξει μπάλα…