Τετάρτη, 26 ΙανουαρίουΚαλώς ήρθατε!!
Shadow

No Χεζόνια, no party…

Την εντός έδρας ήττα με σκορ 82-86 από τον Ερυθρό Αστέρα γνώρισε ο Παναθηναϊκός στα πλαίσια της 30ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα

Στο πρώτο ημίχρονο οι πράσινοι ξεκίνησαν θετικά με πολύ δυνατές άμυνες και έναν καταπληκτικό μετά από καιρό Σαντ Ρος (21 πόντους και 7 κλεψίματα) σε άμυνα και επίθεση που βομβάρδιζε από τα 6,75. Συμπαραστάτης του στην επίθεση ήταν ο Ντίνος Μήτογλου. Οι Παπαπέτρου και Χεζόνια κινήθηκαν σε ρηχά νερά. Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλός στην άμυνα του και αποτέλεσε την βάση για να είναι εκείνος κατά κύριο λόγο μπροστά στο σκορ. Από την άλλη στην επίθεση η αστοχία στα σουτ μέσης απόστασης περιόρισε την επιθετική ποικιλία των παικτών του Κάτας. Στη δεύτερη περίοδο η άμυνα σταδιακά άρχισε να περνά σε κάμψη και έτσι το ημίχρονο έληξε ισόπαλο με σκορ 40-40.

Στην τρίτη περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε πιο δυνατά παίρνοντας διαφορά 4 πόντων, χτυπώντας από τα 6,75 (44-48). Ο Σαντ Ρος όμως ήταν σε τρομακτική βραδιά και σε συνδυασμό με την άνοδο του Χεζόνια, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα σερί 15-0 πηγαίνοντας τη διαφορά στο 59-48. Στη συνέχεια ο Αστέρας ανέκαμψε πάλι και με πρωτεργάτη τον Ουόλντεν έφερε το σκορ στο 59-60 κάνοντας σερί 12-0 αντίστοιχα. Έτσι το καλό πεντάλεπτο του Παναθηναϊκού πήγε ουσιαστικά στράφι καθώς οι δυο ομάδες μπήκαν μαζί στην τέταρτη περίοδο.

Στην τέταρτη περίοδο τα πράγματα συνέχισαν να πηγαίνουν άσχημα καθώς ο Αστέρας ξέφυγε με επτά πόντους πολύ γρήγορα (59-66) κάνοντας συνολικό σερί 18-0 (!). Την ίδια στιγμή οι διαιτητές απέβαλαν τον Όντεντ Κάτας από τον πάγκο του Παναθηναϊκού με δεύτερη τεχνική ποινή για διαμαρτυρία. Αφορμή στάθηκε μια φάση που οι διαιτητές δεν έδωσαν ένα εμφανέστατο μπρος πίσω του Λόιντ και στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός δέχθηκε τρίποντο. Μετά την αποβολή του προπονητή τους οι πράσινοι βρήκαν ξανά σφυγμό και έφεραν το ματς στο 65-66 με τρίποντο του Παπαπέτρου. Ο Αστέρας βρήκε όμως και πάλι τις λύσεις ξεφεύγοντας ξανά με έξι πόντους διαφορά έπειτα από ένα ασύλληπτο τρίποντο του Λόιντ και διαδοχικά λάθη του Παναθηναϊκού στην επίθεση του.

Στα τελευταία πέντε λεπτά το παιχνίδι πήρε άγρια μορφή. Οι Σέρβοι έβρισκαν λύσεις αλλά οι πράσινοι συνέχισαν να μένουν στο παιχνίδι με δυο πολύ μεγάλα τρίποντα των Παπαπέτρου και Χεζόνια. Στο 01:50 ο Παναθηναϊκός έφτασε στο καλάθι (75-77) ύστερα από αντιαθλητικό φάουλ που έγινε πάνω στον Παπαπέτρου. Ο Λόιντ όμως συνέχιζε το βιολί του τρυπώντας την άμυνα των παικτών του Κάτας με κάθετες διεισδύσεις. Στο 1:09 ο Ρος ισοφάρισε σε 79-79 και ο Λόιντ στην αμέσως επόμενη επίθεση έκανε το 79-82. Με το σκορ στο 79-84, ο Χεζόνια πέτυχε ένα τρίποντο από το σπίτι του κάνοντας το 82-84. Στα 7 δευτερόλεπτα από το τέλος έγινε ξεκάθαρο επιθετικό φάουλ του Λόιντ πάνω στον Γουάιτ αλλά οι διαιτητές στη συνέχεια έδωσαν φάουλ υπέρ του και έτσι γράφτηκε το τελικό 82-86.

Ουσιαστικά ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε γιατί οι Χεζόνια, Παπαπέτρου βρέθηκαν σε πολύ μέτρια μέρα, χωρίς διάρκεια στο παιχνίδι τους. Μόλις έπαιρναν τα πάνω τους, η ομάδα πατούσε γκάζι. Όταν έπεφταν, γκρεμιζόταν και η ομάδα μαζί τους… Ταυτόχρονα και οι Μήτογλου, Παπαγιάννης ήταν κάτω του μετρίου και νομοτελειακά ο συγκλονιστικός Σαντ Ρος πάλευε ολομόναχος.