Τετάρτη, 28 ΣεπτεμβρίουΚαλώς ήρθατε!!
Shadow

Σύνετριψε με 100 και βάλε το Λαύριο και πάει φουλ για κούπα!

Ο Παναθηναϊκός καθάρισε από πολύ νωρίς το Λαύριο για τον ημιτελικό του κυπέλλου Ελλάδος με σκορ 108-71 και δίνει ραντεβού την Κυριακή με τον Προμηθέα στον τελικό της διοργάνωσης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι πράσινοι μπήκαν κάπως σφιγμένοι κυρίως στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης. Τα περιφερειακά σουτ ήταν σε άσχημο ποσοστό και το ματς πήγαινε πόντο πόντο. Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Όντεντ Κάτας έδειξαν ποιος θα είναι το αφεντικό και με ένα κρεσέντο τριπόντων από τους Χεζόνια, Ρος και Ουάιτ έκλεισαν την πρώτη περίοδο με σκορ 27-16. Χαρακτηριστικό ήταν πως ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με 0/4 τρίποντα και στη συνέχεια το έκανε 4/9.

Aνάλογη ήταν και η συνέχεια στη δεύτερη περίοδο. Οι πρωταθλητές Ελλάδας συνέχισαν με πατημένο το γκάζι και βομβάρδιζαν ασταμάτητα το Λαύριο από τα 6,75. Στην εξίσωση μπήκε και ο Μπέντιλ, ο οποίος είχε πολύ μεστή και ουσιώδη παρουσία μέσα στο παρκέ. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 53-37.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου το Λαύριο προσπάθησε να αντιδράσει και με ένα σερί 10-0 μείωσε τη διαφορά και έβγαλε σφυγμό κάνοντας το σκορ 61-49. Σε εκείνο το σημείο ο Σαντ Ρος ήταν και πάλι εκεί με εύστοχο τρίποντο που έκοψε την φορά των παικτών του Χρήστου Σερέλη. Ακολούθως η άμυνα έσφιξε περισσότερο και η διαφορά πήγε στους 17 πόντους με τους Μπέντιλ και Παπαπέτρου να παίρνουν την σκυτάλη στο σκοράρισμα και το δεκάλεπτο να κλείνει με το τριφύλλι προηγούμενο 74-56.

Από εκεί και πέρα το ματς αποτέλεσε διαδικαστική υπόθεση με τους πράσινους απλά να διατηρούν σταθερά την διαφορά και να την εκτοξεύουν σε δυσθεώρητα επίπεδα με τους Χεζόνια, Μπέντιλ και Μήτογλου να μετέχουν στο απόλυτο πάρτι που είχε στήσει ο κορυφαίος όλων Σαντ Ρος (18π., 12ασ.). Highlight της βραδιάς το εκπληκτικό tomahawk του Μπέντιλ που δείχνει ολοφάνερα πως έχει βελτιωθεί πάρα πολύ από πέρυσι.

Είναι ολοφάνερο πως οι Σαντ Ρος και Ουάιτ είναι πλέον οι πιο σταθεροί και αξιόπιστοι ξένοι της ομάδας. Πρόκειται για δύο παίκτες που άκουσαν τα εξ’ αμάξης από την αρχή της χρονιάς και όπως φαίνεται πολύ δύσκολα δεν θα είναι και του χρόνου στο ρόστερ.

Υ.γ.: Κύριε Λιόλιο εμείς προτείνουμε τελικό στο ΣΕΦ και 12 χιλιάδες γαύρους μέσα να σε στηρίζουν…

Τα Δεκάλεπτα: 27-16, 53-37, 74-56, 108-71