Τετάρτη, 30 ΝοεμβρίουΚαλώς ήρθατε!!
Shadow

Πρώτη ήττα στη σεζόν με μπλακάουτ στο δεύτερο ημίχρονο…

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του απογοητευτικού στο δεύτερο μέρος Παναθηναϊκού με σκορ 89-74, και έμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή της Α1 Μπάσκετ Γυναικών, ανεβαίνοντας στο 7-0. Η ομάδα της κοουτς Καπογιάννη, από την άλλη, έπεσε στο 6-1, όμως περισσότερο πρέπει να προβληματιστεί για την εμφάνιση της.

Οι «πράσινες» ξεκίνησαν δυναμικά και πήραν μέχρι και διψήφια διαφορά στο πρώτο μέρος (+11), όμως οι παίκτριες του Ζίμπαρτς ροκάνισαν τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, και έκαναν «πάρτι» στο δεύτερο, παίρνοντας μια ευκολότερη του αναμενομένου νίκη.

Κορυφαία του ματς ήταν η Γκούσταφσον. Η Αμερικανίδα δυστυχώς κυριάρχησε κάτω από το καλάθι, τελειώνοντας το ματς με 23 πόντους και 17 ριμπάουντ! Ταυτόχρονα η Σταμολάμπρου, που είχε 14 πόντους και μεγάλα σουτ στο δεύτερο ημίχρονο έδινε στους γηπεδούχους πολύτιμες ανάσες σε κρίσιμα σημεία του ματς.

Για τον Παναθηναϊκό, πάλευαν μόνες τους η Έμιλι Πότερ, που πέτυχε 24 πόντους και κατέβασε 9 ριμπάουντ, με την Τσάστιτι Ριντ, που είχε 17 πόντους και 7 ασίστ.