Δευτέρα, 6 ΔεκεμβρίουΚαλώς ήρθατε!!
Shadow

Πάντα ΕΝΑΣ και Πάντα-ΛΕΩΝ!!!

Ο Σωτήρης Πανταλέων ανακοίνωσε μετά το νικηφόρο τέλος του αγώνα με τον Ολυμπιακό την απόσυρση του από την ενεργό δράση. Ο Σωτήρης είναι αναμφίβολα ένας από τους πιο εμβληματικούς και ιστορικούς αθλητές του Συλλόγου που δεν πρόκειται ποτέ να ξεχαστεί.

Πήρε τίτλους, έζησε πολύ δύσκολες στιγμές, ποτέ δεν τα παράτησε και ποτέ δεν άφησε το αγαπημένο του Τριφύλλι. Ο Πανταλέων υπήρξε αθλητής του Συλλόγου από το 1992. Σχεδόν 30 χρόνια…

Το ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ είναι πολύ πολύ πολύ πολύ λίγο Σωτήρη!!!!

Όπως δήλωσε και ο ίδιος μετά το τέλος του αγώνα:

«Πάντα ένα ματς με τον Ολυμπιακό είναι ξεχωριστό όποια κι είναι η βαθμολογική σημασία ενός τέτοιου αγώνα. Πάντα οι δύο ομάδες αγωνίζονται για τη νίκη γιατί βλέπει όλη η Ελλάδα αυτά τα παιχνίδια. Είχα ένα έξτρα κίνητρο για εμένα γιατί ήταν το τελευταίο ντέρμπι της καριέρας μου. Θεωρώ τον εαυτό μου ευλογημένο και πολύ τυχερό. Ξεκίνησα να παίζω βόλεϊ μικρό παιδάκι έχοντας όνειρα και φεύγω από το γήπεδο Ολυμπιονίκης με πολλούς τίτλους και οικογενειάρχης. Είναι πολύ δύσκολο για μένα. Στον τελευταίο μου κύκλο στην ομάδα φέραμε ξανά στον Παναθηναϊκό τίτλους κι αυτό είναι κάτι που μου δίνει χαρά» τόνισε ο Σωτήρης Πανταλέων.

«Δεν ξέρω αν αυτό που αισθάνομαι είναι δικαίωση αλλά είναι αυτό που είχα έβγαινε από μέσα μου και ό,τι έκανα πάντα το έκανα με κίνητρο την αγάπη που έχω για την ομάδα. Πήρα απίστευτη αγάπη όλα αυτά τα χρόνια και είμαι ευτυχισμένος για αυτές. Όλα αυτά τα χρόνια είχα τρεις οικογένειες, αυτή που γεννήθηκα, αυτή που δημιούργησα και αυτή του Παναθηναϊκού»

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από 0-2 σετ και παρά το γεγονός πως ήταν αδιάφορος βαθμολογικά, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό με μία συγκλονιστική ανατροπή (36-34 το 3ο σετ) πετυχαίνοντας μια νίκη γοήτρου με 3-2 σετ.

Το ματς δεν ήταν υψηλού επιπέδου αλλά κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων για τρεις περίπου ώρες.

Μετά από συνεχή χαμένα σερβίς στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 13-10 με επίθεση του Ανδρεόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 14-14 με τον Έγκλεσκαλνς ενώ με μπλοκ άουτ του Λετονού προηγήθηκαν με 16-17. Ο Παναθηναϊκό προσπέρασε και πάλι με την ελάχιστη διαφορά μετά από λάθος των παικτών του Ολυμπιακού.

Στην τελική ευθεία του σετ δύο σερί άσοι του Έγκλεσκαλνς έδωσαν προβάδισμα δύο πόντων (20-22) στον Ολυμπιακό. Οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν με διαφορά δύο πόντων (23-25) το πρώτο σετ μετά από επίθεση του Έγκλεσκαλνς.

Με επίθεση του Εφραιμίδη ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα δύο πόντων στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει μετά από λάθος του Έγκλεσκαλνς. Έπειτα από λάθος του Λετονού διαγώνιου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 16-13 με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στον πόντο με άσο του Εφραιμίδη.

Με τον Μιγιάηλοβιτς να κάνει καλά σερβίς, ο Ολυμπιακός έχτισε σερί και προηγήθηκε με 19-20 με το προβάδισμα να αλλάχει χέρια διαρκώς. Στην τελική ευθεία η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο διπλό σετ μπολ (22-24) με τον Εφραμίδη και κατέκτησαν και το δεύτερο σετ με πλασέ του Στιβαχτή.

Ο Ολυμπιακός απέκτησε διαφορά με το ξεκίνημα του τρίτου σετ. Η ομάδα του Πειραιά βρήκε ρυθμό μέσα από το σερβίς και έφτασε στο 7-13 με τον Εφραμίδη. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε απόσταση αναπνοής με τον Ανδρεόπουλο αλλά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 14-18 με τον Μιγιαήλοβιτς έχοντας τον απόλυτο έλεγχο.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε ξανά στο παιχνίδι (18-19) με τον Τσάτσιτς και ισοφάρισε σε 22-22 με τον Ανδρεόπουλο. Με τον ίδιο παίκτη η ομάδα του Ανδρεόπουλου έφτασε στο σετ μπολ και σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε ένα ατελειώτο πινγκ πονγκ με διαδοχικά χαμένα σετ μπολ για τον Παναθηναϊκό και ματς μπολ για τον Ολυμπιακό για να φτάσουμε στο 34-34 και την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να κατακτά το τρίτο σετ με 36-34(!) με δύο σερί μπλοκ από τους Ανδρεόπουλο και Ρανγκέλ.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός απέκτησε ξανά μια μικρή διαφορά με το ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 11-14 με μπλοκ του Χαραλαμπίδη και έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι για την κατάκτηση του σετ. Ο Παναθηναϊκός όμως δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του κουβέντα και μείωσε τη διαφορά. Στη συνέχεια προσπέρασε με 23-22 με άσο του Τσάτσιτς. Το τριφύλλι δεν άφησε το παιχνίδι στη μοίρα του και κατέκτησε το σετ με 25-23 με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ.

Με συνεχή καλά μπλοκ του Ρανγκέλ και του Ανδρεόπουλου το τριφύλλι έφτασε στο 5-0 στο ξεκίνημα του τάι μπρέικ. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να μπει στο ματς και ο Παναθηναϊκός πήρε μία σπουδαία νίκη.

Τα σετ 23-25, 23-25, 36-34, 25-23, 15-7