Τρίτη, 28 ΙουνίουΚαλώς ήρθατε!!
Shadow

Με ανατροπή ξεκίνησαν την σεζόν οι πρωταθλήτριες!

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού κατάφερε και πήρε πολύτιμο διπλό στην έδρα της Ελευθερίας Μοσχάτου με 67-72 για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Με νίκη ξεκίνησε το «τριφύλλι» στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ γυναικών αφού παρά την κούραση από το ευρωπαϊκό ματς με την Πολκοβίτσε , οι «πράσινες» κατάφεραν και πέρασαν από μια δύκσολη έδρα.

Ο ΠΑΟ ξεκίνησε την πρώτη περίοδο και δεν έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι με αποτέλεσμα να είναι πίσω με 17-15.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός πήγε καλύτερα επιθετικά ωστόσο δέχτηκε παραπάνω πόντους με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώσει με 38-35 υπέρ των γηπεδούχων.

Η Τρίτη περίοδος ήτνα ισορροπημένη για τις δύο ομάδες ωστόσο η Ελευθερία με τη λήξη της κατάφερε να διατηρεί το προβάδισμα με 54-51.

Στην τέταρτη περίοδο το συγκρότημα της Ελένης Καπογιάννη έβγαλε αντίδρασην καθώς περιόρισε τον αντίπαλο μόλις σε 13 πόντους, τη στιγμή που το «τριφύλλι» σημείωσε 21 και πήρε πανηγυρική νίκη με ανατροπή με 67-72.

Από πλευράς ΠΑΟ η Ριντυ οδήγησε τον ΠΑΟ στο σκοράρισμα με 29 πόντους και την ακολούθησε η Χολμς με 19 ενώ καλή ήταν και η Λύμουρα με 11 πόντους και 2 τρίποντα

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα του αγώνα : 17-15, 38-35, 54-51, 67-72.

Ελευθερία Μοσχάτου (Τσαραπατσάνης): Δαμουλάκη, Λόρενς 6, Νάτσκου, Ρόσετ 7(1), Εϊβερι 23(5), Κοντογεώργου, Θεοδωρομανωλάκη 10(2), Τζέιμς 11(2), Χάιντερ 10.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 27, Σταμάτη, Λύμουρα 11(2), Κωτούλα, Βιντσιλαίου 2, Μπουντούρη 2, Γρηγοροπούλου 4, Στακ 3(1), Μυλωνάκη, Χολμς 19(4), Χατζηνικολάου 4.