Δευτέρα, 26 ΣεπτεμβρίουΚαλώς ήρθατε!!
Shadow

ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟΣ

Την πρώτη του νίκη με την πράσινη φανέλα στην Ευρωλίγκα πέτυχε ο Μάριο Χεζόνια. Ο Παναθηναθηναϊκός κέρδισε την Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 81-63, πετυχαίνοντας τη δέκατη φετινή του νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ, θυμίζοντας κάτι από το ένδοξο παρελθόν της εποχής Ομπράντοβιτς. Η επίθεση του ήταν εξαιρετική με βασική πηγή της κυριαρχίας του την άμυνα, η οποία κυριολεκτικά δάγκωνε. Το 43-30 στην ανάπαυλα φανερώνει πλήρως τα δυο αυτά στοιχεία. Είναι μεγάλη υπόθεση να έχεις τον αντίπαλο στο ημίχρονο μόλις στους 30 πόντους.

Ο Μάριο Χεζόνια κρατούσε την μπαγκέτα μαζί με τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Super Mario ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν από άλλον πλανήτη δίνοντας πόντους και ανεπανάληπτο θέαμα. Εκείνος όμως που έκλεψε την παράσταση ήταν ο Γουάιτ, ο οποίος μας θύμισε τους λόγους για τους οποίους αποτέλεσε βασική επιλογή του Σαρούνας Γιασικβείτσιους πριν μερικά χρόνια στην Ζαλγκίρις. Ο Αμερικανός ειδικά επί ημερών Όντεντ Κάτας δείχνει άλλος άνθρωπος και βάζει υποψηφιότητα να παραμείνει και την επόμενη σεζόν. Σταθερά καλός ήταν επίσης και ο Ντίνος Μήτογλου που χρησιμοποιήθηκε κατά κύριο λόγο στη θέση πέντε.

Στα αρνητικά του πρώτου ημιχρόνου ήταν για μια ακόμη φορά το κατέβασμα της μπάλας και η οργάνωση του παιχνιδιού. Οι Μακ και Ρος έκαναν τα γνωστά επιπόλαια λάθη φωνάζοντας πως ο Παναθηναϊκός θα πρέπει ήδη να ψάχνει δύο άσσους για την επόμενη χρονιά. Ο Μποχωρίδης στάθηκε αξιοπρεπής και βοήθησε στην οργάνωση και το σκοράρισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Όντεντ Κάτας ξεκίνησαν δυναμικά παρά την προσπάθεια της Μακάμπι για αντεπίθεση. Η άμυνα δεν ήταν σαν του πρώτου ημιχρόνου αλλά τα τρίποντα του Παπαπέτρου και η αύρα του Χεζόνια συνέχισαν να κρατούν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα φτάνοντας δυο φορές μέχρι τους 16 πόντους. Στο δεύτερο μισό όμως της περιόδου η Μακάμπι ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της κάνοντας ένα σερί 2-15 και το σκορ πήγε στο 58-55.

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά παρά την ψυχρολουσία της αντεπίθεσης της Μακάμπι. Οι Παπαπέτρου, Χεζόνια προσέφεραν πολύτιμους πόντους, ενώ η άμυνα έσφιξα ξανά. Έτσι το 58-55 έγινε 67-55 αρκετά γρήγορα. Ο Παναθηναϊκός κράτησε χωρίς σκορ την Μακάμπι για σχεδόν πέντε λεπτά. Το συγκεκριμένο στοιχείο αποτελεί τρανό δείγμα της δουλειάς που γίνεται από τον Όντεντ Κάτας στον συγκεκριμένο τομέα και τα ψηλά σχήματα που επιλέγει. Με την άμυνα να τρώει κυριολεκτικά σίδερα και τον Ιωάννη Παπαπέτρου να συνεχίζει το κρεσέντο του από τα 6,75 η διαφορά πήγε στους 18 πόντους δυο λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Ο αρχηγός ήταν εξαιρετικός και ο κορυφαίος του τριφυλλιού πετυχαίνοντας 20 πόντους με 4/6 τρίποντα.. Η Μακάμπι τελείωσε την τέταρτη περίοδο με μόλις 8 πόντους και το τελικό σκορ έκατσε στο 81-63.

Η νίκη αυτή αποτελεί την απόδειξη πως η ομάδα λειτουργεί πολύ καλά λόγω της δουλειάς που γίνεται από τον Όντεντ Κάτας, την αύρα του Μάριο Χεζόνια και το γενικότερο κλίμα αισιοδοξίας που υπάρχει αυτή τη στιγμή στην ΚΑΕ σχετικά με το μέλλον.

Ο Χεζόνια μαζί με τον Παπαπέτρου κάνουν την διαφορά και όλοι περιμένουμε την επιστροφή του Νέντοβιτς για ακόμη πιο ωραίο μπάσκετ και περισσότερες νίκες.