Τρίτη, 9 ΑυγούστουΚαλώς ήρθατε!!
Shadow

Κάτι όμορφο μπορεί να γεννηθεί…

Την εντός έδρας ήττα με 77-85 δέχτηκε ο Παναθηναϊκός από την Μπαρτσελόνα για την 27η αγωνιστική της Euroleague.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός δεν ήταν τόσο κακός παρά το γεγονός οτι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 39-47. Ο Μάριο Χεζόνια έδειξε από την πρώτη στιγμή πως είναι μια κλάση πάνω από τους υπόλοιπους του ρόστερ μας. Έπαιξε άμυνα, σκόραρε, προσπάθησε να μοιράσει. H δε τάπα που έριξε στον Σμίτς σε συνδυασμό με το trash talking που ακολούθησε ήταν τέρμα πορωτικό.

Η ζημιά έγινε στο πρώτο δεκάλεπτο όπου η άμυνα των παικτών του Όντεντ Κάτας ήταν πολύ κακή και χωρίς συγκέντρωση σε όλες τις φάσεις. Ταυτόχρονα η Μπαρτσελόνα ήταν εξαιρετική από τα 6,75 με τους Μίροτιτς και Μπολμάρο να βομβαρδίζουν. H αλήθεια είναι βέβαια πως σε ορισμένες φάσεις οι παίκτες του Σάρας είχαν και αρκετή δόση τύχης στις επιλογές τους. Σε κάθε περίπτωση το επί μέρους 17-26 της πρώτης περιόδου ήταν αυτό που οδήγησε στην ήττα.

Στην επίθεση ο Παναθηναϊκός κινήθηκε σε ένα πολύ θετικό πλαίσιο με τον Μπέντιλ να αποτελεί άξιο συμπαραστάτη του Super Mario.

Ένα πρώτο συμπέρασμα που μπορεί να βγει είναι πως δύσκολα αμυντικός στην Ευρώπη μπορεί να πάει μέχρι τέλους σε προσωπική άμυνα μαζί του. Για να αντιμετωπιστεί ο Κροάτης super star, χρειάζονται βοήθειες.

Το γεγονός αυτό σημαίνει πως ο Νέντοβιτς θα μπορεί να βρίσκει πιο εύκολα ελεύθερους χώρους και να εκτελεί με μεγαλύτερη άνεση. Σήμερα φάνηκε για ακόμη μια φορά πως η απουσία του από την περιφέρεια είναι πολύ μεγάλη.

Στην τρίτη περίοδο μπορούμε να μιλήσουμε για κακοποίηση του μπάσκετ. Ο Όντεντ Κάτας διάλεξε ένα πολύ ψηλό σχήμα που στην άμυνα απέδωσε αλλά στην επίθεση ήταν τρομακτικά δυσκοίλιο. Η Μπαρτσελόνα έβαλε μόλις 12 πόντους και εμείς 11. Ανεπίτρεπτο….

Αν ο Παναθηναϊκός του τρίτου δεκαλέπτου έπαιζε την άμυνα αυτή στο πρώτο δεκάλεπτο, πιθανότατα να μην βρισκόταν τόσο πίσω στο σκορ. Βέβαια για ακόμη μια φορά φάνηκε πόσο πολύ λείπουν από το ρόστερ δυο αξιόλογοι point guard που θα κατεβάσουν και θα οργανώσουν σωστά το παιχνίδι.

Στην τέταρτη περίοδο το κακό μπάσκετ συνεχίστηκε. Οι άμυνες του Παναθηναϊκού ήταν μεν καλές αλλά στην επίθεση οι Μήτογλου και Σαντ Ρός ήταν πολύ κακοί με χαμένες πάσες ή βολές. Οι Χεζόνια και Μπέντιλ κράτησαν τον Παναθηναϊκό αλλά δεν βρέθηκε ένας ακόμη συμπαραστάτης που να προσφέρει λύσεις. Σε αυτό το σημείο πρέπει να επισημανθεί πως μετά από καιρό ήταν πολύ κακός ο Γιώργος Παπαγιάννης. Η Μπαρτσελόνα με δυο μεγάλα τρίποντα των Χίγκινς και Μίροτιτς κράτησε τη διαφορά και τελικά πήρε τη νίκη.

Ο Μάριο Χεζόνια ήταν ο πρώτος σκόρερ του τριφυλλιού με 21 πόντους χωρίς να είναι ακόμη πλήρως έτοιμος. Σε γενικές γραμμές μπορούμε να πούμε πως με Παπαπέτρου και Νέντοβιτς τα πράγματα θα μπορούσαν να ήταν διαφορετικά καθώς ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός και πάλεψε το παιχνίδι μέχρι τέλους παρά τη δεδομένη διαφορά ποιότητας. Επίσης σε ένα ακόμη ματς ο Όντεντ Κάτας διάβασε καλά το παιχνίδι και έδειξε πως είναι ένας προπονητής που πρέπει να στηριχθεί και για του χρόνου.

Αν ισχύουν οι φήμες για επερχόμενες διοικητικές εξελίξεις τότε με τον Όντεντ Κάτας στον πάγκο και τον Μάριο Χεζόνια μπροστάρη, την ερχόμενη σεζόν μπορούμε να ζήσουμε ξανά μεγάλες στιγμές στο ΟΑΚΑ.