Δευτέρα, 30 ΙανουαρίουΚαλώς ήρθατε!!
Shadow

Απερίγραπτη ήττα και τώρα τρέχει…(pic/vid)

Mετά το ματς με τον Ολυμπιακό είχαμε γράψει πως στο παρελθόν ο Παναθηναϊκός μετά από μεγάλα σερί νικών που καταλήγουν σε θρίαμβο απέναντι σε κάποιον μεγάλο αντίπαλο, οδηγείται σε πτωτική πορεία ή ακόμη και στην καθίζηση.

Χαρακτηριστικότερο παράδειγμα η ομάδα της σεζόν 2006-2007 που μετά το διπλό στο Καραϊσκάκη και το μπάχαλο με το περιβόητο πριμ, ο στόχος της δεύτερης θέσης χάθηκε για πλάκα και ακολούθησε η τραγωδία στον τελικό κυπέλλου απέναντι στη Λάρισα.

Δεν θέλουμε να γίνουμε μάντεις κακών αλλά βλέπουμε δείγματα επανάληψης του περιβόητου 2007. Ο Παναθηναϊκός γνώρισε στο Αγρίνιο δεύτερη συνεχόμενη ήττα μέσα σε μόλις τέσσερις μέρες. Αυτή τη φορά θύτης ήταν ο Παναιτωλικός για το πρωτάθλημα. Οι Αγρινιώτες νίκησαν με 1-0 σε ένα ματς καθαρή αυτοκτονία.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 5′ με άπιαστο σουτ του Εντιγκά ύστερα από κακό διώξιμο του Ιωαννίδη μέσα στην περιοχή έπειτα από εκτέλεση φάουλ.

Το γκολ μπήκε νωρίς και τα περιθώρια αντίδρασης υπήρχαν. Ο Παναθηναϊκός του πρώτου ημιχρόνου όμως ήταν κυριολεκτικά ΑΘΛΙΟΣ κάνοντας μηδέν ευκαιρίες στα πρώτα 45′ λεπτά.

Ο Παναιτωλικός πίεσε ασφυκτικά τον άξονα του Παναθηναϊκού εκμηδενίζοντας τους Βιγιαφάνιες και Μαουρίσιο, αναγκάζοντας τους πράσινους να στέλνουν την μπάλα στα πλάγια χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Παρά το γεγονός πως οι παίκτες του Λάζλο Μπόλονι ήταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ, ο Παναιτωλικός δεν έδειχνε ικανός να πάρει το ματς. Άφηνε την εντύπωση πως μπορεί να γίνει η ανατροπή ΑΝ ο Παναθηναϊκός παίξει σαν Παναθηναϊκός.

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο Μπόλονι πέρασε στο ματς τον Αϊτόρ στη θέση του πολύ κακού σήμερα Καμπετσή. Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά, βάζοντας την μπάλα κάτω, πολιόρκησε τον Παναιτωλικό αλλά η μπάλα δεν έμπαινε με τίποτα μέσα. Ο γκολκίπερ των γηπεδούχων Μελισσάς κατέβασε ρολά στα σουτ του Ιωαννίδη και του Αϊτόρ, ενώ σε μια εκπληκτική φάση σε δημιουργία ο Ενγκμπακοτό κατάφερε σε σχεδόν άδειο τέρμα να στείλει την μπάλα στο δοκάρι, όταν όλοι πίστεψαν πως το 1-1 ήταν γεγονός.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Μπόλονι ανακάτεψε την ομάδα περισσότερο απ’ ότι έπρεπε και ουσιαστικά ο Παναθηναϊκός έχασε το καλό μομέντουμ καθώς οι αλλαγές των Μακέντα στη θέση του Βίγια (που στο β’ ημίχρονο είχε ανέβει) και του Μολό με τον Τζαβίδα στα δεξιά, ουσιάστικα έκοψαν την ομάδα στη μέση και την οδήγησαν σε κακού επιπέδου φορτώματα.

Η ήττα αυτή δεν είναι απόλυτα καταστροφική βαθμολογικά από τη στιγμή που Άρης και ΑΕΚ έχασαν βαθμούς, αλλά μετά το ματς με τη Λαμία και τον ΠΑΣ Γιάννινα για το κύπελλο σίγουρα πρέπει να βαρέσουν ΚΑΜΠΑΝΕΣ στο Γεώργιος Καλαφάτης.

Είναι ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ να πετάγεται ένα ολόκληρο ημίχρονο για ακόοοοομη μια φορά και μάλιστα με τόσο φτηνό τρόπο. Κόντεψε να μας πάρει ο ύπνος από το παράλληλο παιχνίδι και τα πουλήματα της μπάλας. Παίκτες υπνωτισμένοι χωρίς νεύρο και θέληση να κάνουν το 1-1 και να μπουν ξανά στο παιχνίδι.

Εδώ βέβαια τίθεται και ένα ερώτημα:

Πως γίνεται στο πρώτο ημίχρονο οι ίδιοι παίκτες να σέρνονται και στο δεύτερο να είναι ισοπεδωτικοί ακόμη κι αν η μπάλα δεν πήγε στα δίχτυα;

Σε κάθε περίπτωση το κλειδί του αγώνα ήταν ο Βιγιαφάνιες. Στο πρώτο ημίχρονο που ο Παναθηναϊκός ήταν άθλιος, ήταν άθλια και η ομάδα. Στο δεύτερο ημίχρονο που ο Βιγιαφάνιες ανέβηκε, ανέβηκαν και όλοι οι υπόλοιποι.

Θα επιμείνουμε πως ο Βίγια δεν μπορεί να παίξει ως box to box στο 4-3-3. Πρέπει να είναι πιο κοντά στην αντίπαλη περιοχή καθώς δεν μπορεί να καλύψει μεγάλες αποστάσεις μέσα στο γήπεδο. Άρα είτε πρέπει να πάει στα άκρα είτε να οδηγηθούμε σε ένα 4-2-3-1 και να πάει πίσω από τον καθαρό μας επιθετικό.

Επίσης δεν μας άρεσε το πολύ έντονο ανακάτεμα της ομάδας από το 70′ και μετά. Διαφωνούμε με τα δυο φορ χωρίς χαφ από πίσω γιατί η ομάδα κόβεται στη μέση. Το σχήμα στο τέλος ήταν εντελώς ανορθολογικό. Επίσης ο Μακέντα θα πρέπει να μάθει στα 31 του χρόνια πως ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΝΑ ΒΑΖΕΙ ΧΕΡΙΑ. Μεγάλωσες Κίκο… ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ….

Οι πραγματικές ομάδες φαίνονται στα δύσκολα και όχι στις νίκες. Άπαντες θα πρέπει να συγκεντρωθούν, να κάνουν την αυτοκριτική τους, να συσπειρωθούν και να πάνε στα ματς με ΑΕΚ και ΠΑΣ Γιάννινα ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΤΑ ΔΟΝΤΙΑ.

Η Θύρα 13 ήταν ξεκάθαρη σε αυτά που ζητάει ο κόσμος της ομάδας.